חדשות יסמין

ההצלחה של תוכנית זינוק

לראשונה בארץ בעלות עסקים עוברות מהפך ומזנקות קדימה

 "אני מתחילה מאפס ובונה את הכל מחדש, הפעם עם כלים שנותנים לי הזדמנות לצמוח", מספרת אחת מבעלות העסקים שנבחרו להשתתף ב"זינוק", התוכנית הראשונה מסוגה בארץ לחיזוק עסקים בצמיחה

כאשר כיראם בלעום יצאה לדרך עם תוכנית "זינוק" היא ידעה בדיוק מה היא רוצה להשיג. מנכ"לית עמותת יסמין המנוסה, שמובילה מזה שנים פעילות אינטנסיבית לחיזוק נשים בעלות עסקים, החליטה שהשנה היא יוצאת להצמיח את העסקים שכבר פועלים בהצלחה ולהוביל אותם לפסגת היכולות והזירה העסקית בארץ. "תוכנית זינוק מיועדת לחזק נשים חזקות, שכבר ביססו את העסק שלהן ורוצות להרחיב אותו ולהצליח הרבה יותר", אומרת בלעום, "התוכנית מציעה הזדמנות נדירה לצמוח ולהגיע למקומות חדשים בעולם העסקים, לאתר ולהרחיב את קהלי היעד הפוטנציאליים, לממש את התוכנית העסקית והשיווקית, למכור ולהגדיל רווחים".

בלעום מסבירה כי הנשים המשתתפות בתוכנית "זינוק" נבחרו ב"פינצטה" מתוך כלל המועמדות שניגשו, זאת במטרה להביא לתוצאות והישגים מדידים: "זו התוכנית הראשונה בארץ שנותנת כלים מעשיים ופותחת דלתות לנשים שרוצות ליצור שיתופי פעולה וקשרים עסקיים עם נשות ואנשי עסקים מכל רחבי הארץ, לפרוץ לשווקים חדשים, להיחשף  לקהלי יעד חדשים ולחשוף את מוצריהן ועשייתן. אנחנו נותנות את הכלים אבל שלא יהיה ספק- המשתתפות עובדות מאוד קשה כדי להגיע לתוצאות בסיום התוכנית ונדרשות במהלכה לביצוע משימות, תוך מעקב ובקרה צמודים", אומרת בלעום.

 בלעום מקפידה על מרקם אוכלוסייה מגוון של משתתפות בתוכנית, כמי שהניפה את הדגל החברתי-כלכלי ופועלת מזה שנים לשינוי תפיסתי ומעשי בקידום זכויות נשים עצמאיות, מתוך הכרה בכח הכלכלי והחברתי שהן מהוות במשק הישראלי. בהתאם לחזון, התקבלו ל"זינוק" נשים מכל רחבי הארץ, בגילאים שונים ובעלות מגוון רחב של תחומי עיסוק. ביניהן, ריבקי גליס, בת 34, תושבת בית שמש אמא לשני ילדים (8,19) ובעלת חברה "אימון מכירות", העוסקת באימון מכירות לבעלי עסקים קטנים. "הקמתי את העסק לפני 7 שנים", אומרת גליס, "תוכנית זינוק נותנת לי הסתכלות ניהולית. היום אני רואה את העסק כמנהלת ולא כעובדת בעסק, זה משהו שהיה חסר לי מאוד".

עוד מציינת גליס כי התוכנית מעניקה לה כלים לניהול כלכלי, תמחור ורווחיות מוצרים: "כל עולם המספרים מצריך ניהול נכון. התוכנית תיתן לי אפשרות לנהל את העסק באופן מתוכנן ברמה הפיננסית. בנוסף, זה יאפשר לי לנהל את העסק באופן מחושב, למשל כמה הזמן שלי שווה. עד היום לא חישבתי את הזמן שאני משקיעה, זה היה נראה לי מובן מאליו. עכשיו תהיה לי היכולת להוציא לפועל דברים שתכננתי בצורה חכמה ובכך להתרחב בפעילות העסקית".

במסגרת תוכנית "זינוק" לומדות המשתתפות להכיר ולדייק את יסודות הניהול, התכנון, התמחור וההתנעה לפעולה ובשלב הבא לדייק את האסטרטגיה השיווקית ולבצע עבודת עומק למיתוג היעד. המשתתפות נדרשות לסמן יעד מדיד, אליו שואפת כל משתתפת להגיע בתום התוכנית, כך שניתן יהיה לבחון את ההצלחה לפי תוצרים, רווחים, מספר לקוחות ועוד.

על התהליך מספרת נדין כהן, בת 57, המתגוררת בקיבוץ נחשונים ומנהלת את חברת "קליק אנטר", הנותנת שירותי הדרכה ביישומי מחשב לחברות וארגונים: "הקמתי את החברה לפני 18 שנים ועכשיו, לראשונה, יש לי כלים להסתכל על ההתפתחות העסקית של החברה מזוויות שלא ראיתי עד היום". עוד אומרת כהן כי התוכנית מעניקה לה לנהל את העסק מתוך גישה חדשה: "השינויים האלה יביאו לצמיחה עסקית. לפעמים צריך לצאת מהדרך המקובלת כדי לעשות שינויים, ההרגלים לפעמים מעכבים אותנו וזינוק היא בדיוק התכנית המתאימה. התוכנית  מאוד מובנת, מושקעת  ומקצועית והמטלות שאנחנו מקבלות מסייעות להפנמת ויישום ניהול העסק. באנו לשנות וזה מה שאנחנו עושות", אומרת כהן.

על מנת להוביל אותן להצלחה, עומד לרשות משתתפות "זינוק" צוות מקצועי מוביל ומומחה בכל התחומים הנדרשים לניהול עסק מצליח, בין היתר, מומחית לפתרונות ניהול מניב רווחים, מומחים מתחום המיתוג ופרסום במדיות הדיגיטליות, ועוד. ענת יגורי, מומחית לפתרונות ניהול והתנהלות אפקטיביים: "במטרה לייעל ולשפר דרכי פעולתן של המשתפות, אנחנו פועלות באמצעות ליווי והדרכה, מתן כלים ומיומנויות שונות. המשתתפות זוכות למפגשים מעשירי ידע וכלים לשיפור הביצועים, יחד עם לווי הדוק בין מפגש למפגש במטרה לסייע לה ככל הניתן להגיע אל היעד שכיוונה אליו. הייחוד בתהליכים אלה נעוץ ביכולת שלהן להיחשף לתועלת המשמעותית בפן המקצועי, תוך התארגנות מחודשת לכלל השינוי הנדרש והתאמת התכנים והפעולה לצרכים הספציפיים".

דניאלה קליין, בת 58 מהעיר חריש, מנהלת מזה 35 שנה את העסק שהקימה "דרך המראה", הנותן שירותי ליווי למנהלים בתהליכי פיתוח מנהיגות. "הגעתי לתוכנית מסוג של מצוקה", מספרת קלין, "ראיתי שאני לא מצליחה לקדם את העסק כמו שאני רוצה. כבר מהפגישות הראשונות בתוכנית הבנתי שלמעשה לא הייתי לרגע אחד בעלת עסק. הייתי אשת מקצוע שעבדה, לא התייחסתי לעסק כעסק. התוכנית נותנת לי את הכלים לנהל את העסק".

כשהיא נשאלת מה הציפיות שלה מהתוכנית "זינוק", אומרת קליין כי: "אני מצפה להגדיל את הרווחים ולא פחות מזה אני מצפה מעצמי להטמיע את מה שאנחנו לומדות. התוכנית היא הזדמנות ועלי חלה החובה לבצע. היעד שלי הוא להגדיל את פעילות העסק ולגייס יותר לקוחות מוסדיים וארגוניים, כך שהם יהוו את הנתח העיקרי של הלקוחות שלי". קליין, כמו שאר המשתתפות נשמעת נרגשת כשהיא מתארת את השינוי שעובר עליה מאז כניסתה לתוכנית, "אני מתחילה מאפס ובונה את הכל מחדש, הפעם עם הכלים המקצועיים והליווי שנותנים לי הזדמנות לצמוח", היא מסכמת.

התוכנית בשיתוף ובתמיכת: הבנק הבינלאומי, קרן מתן, קרן הדסה, סופר פארם, חברת בזק תקשורת, קבוצת שטראוס, מייקרוסופט ישראל, עירית חיפה, מעברים גליל מערבי.