חדשות יסמין

מנהיגות בנשמה: נשות הנהלת וצוות יסמין יצאו לסיור מעורר השראה

הנהלת וצוות נשות יסמין ממשיכות להוביל שינוי כלכלי וחברתי בישראל:  ביום העשרה משותף בנצרת העתיקה, הן ספגו את אווירת החיים המשותפים, ונחשפו לסיפורים מעוררי השראה של שתי נשים מקומיות, שבמו ידיהן בנו אימפריות כלכליות

את השינוי הכלכלי והחברתי במדינת ישראל צריך לחולל, לייצר, ובעיקר להאמין שהכל אפשרי. ברוח זו, שמכתיבה הנהלת עמותת יסמין, בראשותה של המנכ"לית והמייסדת, כיראם בלעום, יצא צוות ההנהלה והעובדות, המורכב מנשים ערביות ויהודיות, ליום גיבוש מעורר השראה בנצרת העתיקה.
רגע לפני החוויות המרתקות שהן עברו, אי אפשר שלא להתפעל ממה שקורה מאחורי הקלעים של הארגון, שבמשך 11 שנות פעילותו קידם למעלה מ- 11,000 נשים לעצמאות כלכלית, ואשר ממשיך מידי יום להצמיח הנהגה נשית בישראל וליצור חיים משותפים ליהודים וערבים, על בסיס עסקים משותפים.

"צוות יסמין הוא הרוח החיה מאחורי החזון, הנשים והאנשים שמניעים ודוחפים כל יום מחדש לעמידה במטרות וביעדי הארגון, שחרט על דגלו לקדם את קהילת הנשים היזמות ובעלות העסקים, ויותר מכך, לבנות ולחזק את שיתופי הפעולה ביניהן, ובכך, ליצור שינוי כלכלי וחברתי ולהביא ליציבות לחיים משותפים יהודים וערבים, המבוססים על יציבות כלכלית", מסבירה בלעום את מה שעומד מאחורי עבודת הצוות והסיור המשותף בנצרת העתיקה.

הנשים שמאחורי ההצלחה
ברוח זו, בחרו נשות הנהלת וצוות נשות "יסמין", לסייר בסמטאות נצרת העתיקה, להכיר את ההיסטוריה של נשים מקומיות בעלות עסקים, להרגיש את אווירת החיים המשותפים ולספוג את הטעמים והריחות של השוק המקומי, כמו שאפשר לחוות רק בעיר עתיקה, משולבת דתות ואוכלוסיות שונות, שהמשותף להן הוא החיים ביחד. את הסיור הנחתה ניבין רוחאנה, תושבת העיר ובוגרת תכנית "איזון" של יסמין,  לקחה את הצוות למקומות שבהם העבר פוגש את ההווה.
זו ההזדמנות לציין כי נצרת העתיקה היא כבר מזמן לא עיר לצליינים בלבד. היא הפכה למוקד תיירותי פופולארי, בין היתר בזכות העיר העתיקה, שיוצרת עניין בקרב חובבי היסטוריה, אמנות, ארכיטקטורה וקולינריה. הסמטאות המשופצות שומרות על אותנטיות ומאפשרות הצצה מקרוב על החיים בצל מסורות ואמונות שנשמרות מזה אלפיים שנה.

המפגש המרגש עם שתי נשים שבנו במו ידיהן אימפריות כלכליות
רגע השיא בסיור המרגש היה מפגש עם שתי נשים מעוררות השראה, שבנו אימפריות כלכליות במו שתי ידיהן.
תכירו את רים יונס, שביחד עם בן זוגה, עמאד יונס, הקימה עסק משגשג- חברת אלפא אומגה המצליחה שבבעלותם- המפתחת, מייצרת ומשווקת ציוד רפואי מתקדם בתחום הנוירוכירורגיה וציוד מעבדתי לחקר המוח. במפגש סיפרה יונס על הסיבות שהביאו אותה לפתיחת החברה וציינה כי היא מעדיפה להעסיק בחברה כמה שיותר נשים, ובעיקר נשים מהמגזר הערבי. סיפורה של רים יונס הוא סיפורה של "יסמין", על הכוח הנשי להוביל בכלכלה ובחברה הישראלית ולחזק נשים נוספות לעצמאות כלכלית ובעיקר על הכוח היזמי, על הסיכונים שבדרך ועל היכולת להצליח גם כשמתחילים מאפס. כיום החברה שבבעלותה היא גאווה למדינה, לחברה הערבית ולנשים.

סיפור של האישה השנייה שפגש הצוות מסתיים במפעל הטחינה המפורסם והפופולרי בעולם כולו, "טחינה אל ארז". הסיפור הזה מתחיל בגו'ליה זהר, אישה אמיצה, שלאחר מותו של בעלה הפכה את העסק שהקים למפעל מצליח ומשגשג בינלאומי, שבימים אלה משיק מוצר חדש בארה"ב.
זהר סיפרה כיצד לאחר מותו של בעלה החליטה לעזוב את תחום עיסוקה כמורה ולהתחיל לנהל את העסק המשפחתי. היא כיסתה את החובות שהצטברו, פיתחה את המוצר, הגדילה את מערך ההפצה והשיווק והצמיחה אותו למותג שהוא היום.  פעילותה זו משקפת לא מעט את העשייה שמקדמת "יסמין" בתכנית "זינוק", לפיתוח והצמחת עסקים בבעלות נשים.
בדומה לרוח שמובילה "יסמין", זהר האמינה בעצמה. היא שאבה את הכוח שלה מאותם אנשים שהאמינו בה, שליוו אותה לאורך הדרך, הגם שאותה דרך התחילה ללא ידע או ניסיון.  יותר מהכל, היא האמינה במוצר. זהר ידעה שהוא מבדל את עצמו בטיב איכותו ובייצור ללא חומרים משמרים.
מעניין להזכיר כי לאורך הדרך, היא שימרה את המנהגים והמסורת של החברה הערבית, וכיום, גם ילדיה גם עובדים בחברה ושותפים להובלת העסק המשפחתי. באותו אופן פועלת עמותת "יסמין" להצמיח נשים עצמאיות כלכלית מכל המגזרים ושכבות האוכלוסייה, תוך מתן מקום למסורת, למנהגים ולסביבה החברתית שבה הן מתפתחות.

"יסמין": מודל עולמי לניהול חברתי וכלכלי משותף
הסיור בעיר נצרת ממחיש כי החתירה של "יסמין" לבניית שדרת מנהיגות נשית כלכלית בישראל- מתחילה בהנהלת הארגון והצוות, אשר מהווים דוגמה ומופת לנשים מובילות בישראל.
ההרכב האנושי של הנהגת "יסמין" כולל נשים משכילות, בעלות תארים ועם ניסיון ניהולי רב תחומי, יהודיות וערביות, ממגזרים שונים.
בנוסף, "יסמין" מובילה מדיניות לפיה נשים שצמחו והפכו למובילות בכלכלה, מעודדות ומלוות נשים נוספות בתחילת דרכן להצטרף להצלחה. גם בהיבט זה, מהווה הנהגת "יסמין" דוגמה אישית. חברות ההנהלה והצוות עובדות בשיתוף פעולה הדוק, הן מקיימות ישיבות הנהלה, מבצעות סיעור מוחות, ודוחפות למעלה יחד איתן אלפי נשים להצלחה כלכלית והשתלבות בעמדות מפתח במשק.
בין היתר, בזכות צוות מלא בנתינה, שפועל על טהרת ההתנדבות והאמונה בחזון ובדרך, הפכה עמותת "יסמין" לשם דבר בעולם כולו ולמודל עולמי לניהול כלכלי נשי שיוצר חיים משותפים.